Revizor – rozbor

9. května 2016 v 13:22 | Tigris |  Rozbory knih

Revizor

Nikolaj Vasilijevič Gogol

(1. dubna 1809, Soročince - 4. března 1852, Moskva)

Nikolaj Vasiljevič Gogol se narodil roku 1852 byl ruský prozaik a dramatik ukrajinského původu, představitel ruského realismu s velmi silnými prvky kritického realismu, za jehož zakladatele je v ruské literatuře považován.
Pocházel z rodiny středních ukrajinských statkářů (Gogolovi měli asi 80 nevolníků). Jeho otec byl vášnivý milovník divadla, psal verše i komedie. Založil divadlo, v němž malý Gogol hrál - zásadně ženské role. Byl vychován v přesvědčení, že je geniální a zázračné dítě.
Po absolvování gymnasia odešel koncem roku 1828 do Petrohradu, kde byl přijat do divadla, ale nebyl úspěšný. Poté se pokusil vydat své básně a uspořádat výstavu svých obrazů, ale setkal se s velkou kritikou. Nakonec působil jako úředník. Léta 1836-1839 strávil většinou v Itálii. Roku 1844 podnikl cestu do Jeruzaléma.
Před svou smrtí prožíval Gogol hlubokou depresi, začínal podléhat náboženským a mystickým náladám a pochybnostem o smyslu činnosti a svého díla a je poměrně pravděpodobné, že zešílel.
Na Gogolovu tvorbu navazuje prakticky celá ruská literatura 2. poloviny 19. století. Nejlepší z jeho díla jsou Petrohradské povídky (nejznámější kritiPlášť), kde plně využil své vypravěčské umění a schopnost spojovat reálné s fantastickým. Dále napsal třeba román Mrtvé duše.


Revizor byl vydán v roce 1836, jedná se o komedii o pěti dějstvích. Gogol ji napsal díky historce od Alexandra Sergejeviče Puškina. Premiéra hry se konala v Petrohradě po předchozím zamítnutí v Moskvě. Byla velmi oblíbená u mladších lidí i spisovatelů. I když by se zdálo, že hra byla napsána za krátkou dobu, Gogol si na ní dal záležet, našlo se k ní mnoho poznámek a sám autor popsal pro herce hlavní postavy. Dílo se řadí do ruského realismu.
Tematický plán
Literární druh: drama
Literární žánr: satirická divadelní hra
Literární forma: próza
Celkové téma: kritika ruské společnosti, úplatkáštví, podvodů, lží, prospěchářství...
Hlavní téma: informační omyl - považování obyčejného úředníka Chlestakova za revizora
Vedlejší téma: Chlestakova snaha svést hejtmanovu ženu nebo dceru
Čas: 40. léta 20. století, děj se odehrává v průběhu jednoho dne
Místo: ruský venkov, městečko (přesný název neznámý), hejtmanův dům, zachyceno spíše stručně
Hlavní postavy:
Ivan Alexandrovič Chlestakov - bezvýznamná osobnost, kaštanové vlasy, pronikavé oči, třiadvacetiletý petrohradský úředník, je omylem považován za revizora, lenoch, tuto roli si užívá a zneužívá ji, vysmívá se ostatním, své lži předem nepromýšlí, kdyby mu ostatní slepě nevěřili a byli by vzdělanější, mohli by snadno dokázat, že lže, přitroublý, nesoustředěný, povrchní, rád hraje karty a svádí ženy, zkouší psát, namyšlený, obléká se podle poslední módy, financován svým otcem, avšak s penězi neumí šetřit a chce pro sebe jen to nejlepší ubytování a jídlo, v hostinci nadává na jídlo, i když nemá čím zaplatit; ženám lichotí (srdce moje, anděli mých snů)
Vedlejší postavy:
Anton Antonovič Skvoznik-Dmuchanovskij - městský hejtman, prospěchářský, ambiciózní, chová se důležitě a důstojně, malicherný, bere úplatky, jakmile zasnoubí svou dceru s Chlestakovem, začíná si malovat úžasnou budoucnost v Petěrburgu a ještě více se povyšuje nad ostatní, vyhrožuje ostatním, aby si na nic nestěžovali, jinak...!
Anna Andrejevna - jeho žena, marnivá, koketující, hádavá, peskuje svoji dceru i manžela, zvědavá
Marja Antonovna - jejich dcera, Chlestakovova snoubenka, upovídaná, marnivá
Amos Fjodorovič Ljapkin Ťapkin - okresní soudce, úplatkářský, egoistický, miluje psy, pořádá hony
Artěmij Filipovič Zemljanika - dozorce dobročinných ústavů, tlustý, mazaný
Petr Ivanovič Dobčinskij a Petr Ivanovič Bobčinskij- statkáři žijící ve městě, jsou si velmi podobní, malí, navzájem si skáčou do řeči, místní drbny, upovídaní, zvědaví, kmotrou Dobčinského dcery Lízinky je Anna, Bobčinskij se v hostinci bouchne do nosu
Osip - Chlestakův sluha, vypočítavý, má selský rozum, rychle pochopí zamotanou situaci, chytřejší než jeho pán, pohrdá jím, zavčas mu poradí, aby odjeli z městečka, dokud není pozdě
Štěpán Iljič Uchovetrov - náčelník policie
Christian Ivanovič Hubner - okresní lékař
Ivan Kuzmič Špekin - poštmistr, otevírá cizí dopisy, prostoduchý až naivní, úslužný
Luka Lukič Chlopov - školní dozorce
policajti, číšník, kupci, měšťané, žadatelé, vdova po kaprálovi, četník,...
Děj:
Ruským městečkem se roznese zpráva, že má přijet revizor. Protože je celá obec špinavá, zanedbaná a prolezlá úplatky, všechni úředníci mají strach. Dva statkáři, Bobčinskij a Dobčinskij, je upozorní, že v místním hostinci se ubytoval neznámý muž a mají podezření, že je to onen revizor. Celá delegace se za ním vypraví, ale tento třiadvacetiletý mladík Chlestakov je obyčejný úředník z Petěrburgu, který je zadlužený, protože vše prohrál v kartách. To ovšem oni neví, začnou si ho předcházet a splétat pavučinu lží. On zpočátku nechápe, o co jde, a myslí si, že kvůli neplacení účtů v hospodě ho chtějí dát do vězení, ale pochopí, že ho považují za nějakého významného státního činitele (gubernátora), a rozhodne se z této situace vytěžit co nejvíc (jídla, pohodlí a hlavně peněz). Hejtman Anton Antonovič Skvoznik-Dmuchanovskij ho ubytuje ve svém domě a pohostí ho. Všichni úředníci se bojí o své místo, a proto ho postupně uplácí a Chlestakov se dozvídá spoustu drbů o měšťanech a posílá o nich dopis svému příteli novináři Trapičkinovi do Petěrburgu. Chlestakov chce také svést hejtmanovu marnivou ženu Annu Andrejevnu nebo jeho dceru Marju Antonovnu. Nakonec Marju požádá o ruku, ale záhy odjíždí z městečku (tvrdí, že za svým strýčkem požádat ho o povolení k sňatku, ale ve skutečnosti urychleně odjíždí za svým otcem, za kterým měl původně namířeno). Po jeho odjezdu všichni gratulují hejtmanovi (a závidí), že svou dceru provdá za takového vlivného muže, avšak záhy se ukáže pravda. Poštmistr, jenž kontroluje veškerou poštu, otevře i Chlestakovův dopis Trapičkinovi a zjistí, že je podvodník. Celá společnost je rozčilena a strhne se velký povyk. Chtějí obvinit Bobčinského a Dobčinského, že to oni začali s tím, že Chlestakov je revizor. Na to jim četník oznámí, že do města přijel skutečný revizor a chce, aby za ním přišli. Výstup končí němou scénou vyděšených obyvatel města. Opona.

Kompoziční plán
Chronologický postup, vše je psáno v dialogu kromě jednoho Osipova monologu, hra je dělena do pěti dějství.
1. expozice - uvedení do děje (vytváří nezbytné předpoklady k porozumění děje) - lidé v městečku se dozvídají o brzkém příjezdu revizora, začíná všeobecná diskuze, strachování a obavy
2. kolize - zařazení dramatického prvku (rozpor nebo konflikt), který vyvolává dramatické napětí a potřebu jej vyřešit - zjištění, že revizor už ve městě nějakou domu je, podlézání
3. krize - vyvrcholení dramatu - úplatky, drby, zkaženost a prohnilost společnosti - Chlestakov je toho svědkem
4. peripetie - obrat a možnosti řešení - žádost Chlestakova o ruku Marji, jeho odjezd z městečka
5. katastrofa - rozuzlení a očista- zjištění pravé identity Chlestakova, příjezd pravého revizora

Jazykový plán
Jazyk je hovorový (kšefty, zabásnout, panděro, zatnout tipec), někdy nespisovný, obsahuje vulgarismy (kurva, to budou časy!,krucipísek, k čertu), přirovnání (dupou jak sloni), stylově zabarvená slova (křupan, moula, mizera, porvory mořský, šejdíři tuplovaný, neřádi, mamlas, magor), aposiopese (přerušení mluveného slova) - naznačeno třemi tečkami - Jen pojď dál...
Dále se v díle autor zmiňuje o Puškinovi či Dumasovi.
Postavy ve své řeči často pronesou větu, která je přesným opakem jejich pravého chování nebo povahy:
Hejtman: Já vám nelichotím - to já nemám v povaze - to já tak od srdce...
Chlestakov: Díky...Já taky - nesnesu dvojí tvář.
Připsány scénické poznámky (mrkne na dceru, otevře dveře).
Jména postav vycházejí z jejich povahových vlastností.

Pozdější vliv

Kromě velkého vlivu na pozdější ruskou literaturu byla kniha v roce 1933 také zfilmována s Vlastou Burianem v roli Chlestakova.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama