Květen 2016

O myších a lidech – rozbor

9. května 2016 v 13:30 | Tigris |  Rozbory knih
A pro dnešek poslední rozbor. Jako vždy obsahuje velmi detailní děj.

O myších a lidech

John Steinbeck

John Ernst Steinbeck se narodil v Kalifornii, ve městě Salinas, o kterém ve svých dílech často píše, roku 1902. Byl to americký spisovatel, nositel Pulitzerovy ceny za román Hrozny hněvu a také ceny Nobelovy. Studoval historii a anglickou literaturu na Stanfordově univerzitě. V New Yorku se pokoušel prosadit jako novinář a spisovatel. Psal sociálně kritické romány, jejichž hrdiny bývají obyčejní lidé (zemědělci) žijící v nuzných podmínkách. Kromě novely O myších a lidech nebo již zmiňovaném románu Hrozny hněvu napsal také romány Na východ od ráje, Na plechárně nebo Pláň Tortilla.

Revizor – rozbor

9. května 2016 v 13:22 | Tigris |  Rozbory knih

Revizor

Nikolaj Vasilijevič Gogol

(1. dubna 1809, Soročince - 4. března 1852, Moskva)

Nikolaj Vasiljevič Gogol se narodil roku 1852 byl ruský prozaik a dramatik ukrajinského původu, představitel ruského realismu s velmi silnými prvky kritického realismu, za jehož zakladatele je v ruské literatuře považován.
Pocházel z rodiny středních ukrajinských statkářů (Gogolovi měli asi 80 nevolníků). Jeho otec byl vášnivý milovník divadla, psal verše i komedie. Založil divadlo, v němž malý Gogol hrál - zásadně ženské role. Byl vychován v přesvědčení, že je geniální a zázračné dítě.
Po absolvování gymnasia odešel koncem roku 1828 do Petrohradu, kde byl přijat do divadla, ale nebyl úspěšný. Poté se pokusil vydat své básně a uspořádat výstavu svých obrazů, ale setkal se s velkou kritikou. Nakonec působil jako úředník. Léta 1836-1839 strávil většinou v Itálii. Roku 1844 podnikl cestu do Jeruzaléma.
Před svou smrtí prožíval Gogol hlubokou depresi, začínal podléhat náboženským a mystickým náladám a pochybnostem o smyslu činnosti a svého díla a je poměrně pravděpodobné, že zešílel.
Na Gogolovu tvorbu navazuje prakticky celá ruská literatura 2. poloviny 19. století. Nejlepší z jeho díla jsou Petrohradské povídky (nejznámější kritiPlášť), kde plně využil své vypravěčské umění a schopnost spojovat reálné s fantastickým. Dále napsal třeba román Mrtvé duše.

Bílá nemoc – rozbor

9. května 2016 v 13:19 | Tigris |  Rozbory knih
Rozbor z minulého (mého maturitního) roku. To je pro Vás, maturanti, co mi udržujete návštěvnost. :D Vaše díky bych ocenila.

Bílá nemoc

Karel Čapek

Rozbor z minulého (mého maturitního) roku. To je pro Vás, maturanti, co mi udržujete návštěvnost.
Karel Čapek (9. ledna 1890, Malé Svatoňovice - 25. prosince 1938, Praha) byl český spisovatel, novinář, dramatik a vášnivý obhájce demokracie. Navštěvoval gymnázium v Hradci Králové, Brně a filosofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Poté studoval filosofii v Berlíně a Paříži. Kvůli svým zdravotním problémům nebyl odveden do armády.
Pracoval jako redaktor v Národních listech a Lidových novinách a byl dramaturgem i režisérem Vinohradského divadla. Působil také jako amatérský fotograf (viz fotografie z knihy Dášeňka čili Život štěněte). Mezi jeho další známá díla patří Hordubal, R.U.R., Věc Makropulos, Ze života hmyzu, Krakatit, Válka s mloky nebo Povídky z jedné a druhé kapsy. Oženil se až roku 1935 s Olgou Scheinpflugovou. Byl blízkým přítelem T.G. Masaryka a člen pátečníků (kulturní a politické osobnosti, které se v jeho vile na Vinohradech každý pátek scházely a diskutovaly spolu o aktuálních tématech). Jeho současníky byli například Karel Poláček, Eduard Bass, Jaroslav Hašek, Vladislav Vančura nebo Ivan Olbracht. Na některých svých knihách spolupracoval se svým bratrem Josefem. Ten také údajně vymyslel slovo "robot", které Karel Čapek poprvé použil v dramatu R.U.R. Od roku 1932 až 1938 byl navržen na Nobelovu cenu za literaturu.

Obsluhoval jsem anglického krále – interpretace díla

5. května 2016 v 0:21 | Tigris |  Rozbory knih
Jako obvykle se mě v pozdních nočních hodinách zmocnila nostalgie a napadlo mě podívat se, jak se má můj jeden a půl roku (ba možná déle) zanedbávaný blog (neznamená to však, že se tímto snažím rozdmýchat svou aktivitu). Kupodivu se tu stále nějací čtenáři sdružují a mezi nejoblíbenější články patří rozbory knih. Tak jsem si řekla, proč těm ztraceným duším trochu nepřilepšit mým interpretačním výtvorem? Zdůrazňuji, že se tímto nesnažím podporovat v dnešní době tak jednoduché ctrl + c, ctrl + v, ale třeba někoho jen inspirovat nebo motivovat k přečtení této knihy. Protože myšlení skutečně není bolestivá záležitost. :)
Zcela logicky je následující text jeden velký SPOILER.