Listopad 2013

Stařec a moře - rozbor

27. listopadu 2013 v 17:34 | Tigris |  Rozbory knih
Rozbor knihy pouze k inspiraci a získání informací, neberte tento článek jako podporu plagiátorství! :D
Upozornění: Obsahuje SPOILERY.

Stařec a moře

Ernest Hemingway

Ernest Hemingway (1899 - 1961) byl americký spisovatel, novinář a reportér. Vyrůstal ve věřící rodině. V roce 1953 získal Pulitzerovu cenu a v roce 1954 cenu Nobelovu. V průběhu první světové války odjel do Itálie jako dobrovolník Červeného kříže, kde byl těžce raněn. Řadíme ho do tzv. ztracené generace (mladí lidé z období 1. sv. války, kteří se po návratu z fronty nedokázali opět včlenit do normální společnosti a života). Trpěl depresemi, které vedly k sebevraždě. Kromě novely Stařec a moře, což je jeho poslední kniha, napsal také velmi známý román Sbohem, armádo.

Tematický plán
Literární druh: epika
Literární žánr: novela
Literární forma: próza
Děj se odehrává na pobřeží Kuby (konkrétně Havany), ale především na moři, během několika dnů ve 40. letech 20. století.
Celkové téma: Boj člověka proti životním překážkám
Hlavní téma: Santiagův lov ryby za účelem znovuzískání hrdosti
Vedlejší téma: Rozhovory starce a chlapce o baseballu, příhody ze Santiagových mladých let
Motiv: víra v Boha, Afrika
Hlavní postavy:
Chlapec Manolin - starostlivý, dobrosrdečný, hodný, obětavý, má rád starce, obdivuje ho
Stařec Santiago - moudrý, klidný, chudý, zkušenější a odvážnější rybář než ostatní, má hluboký vztah
k moři (jako k ženě), uzavřený, vytrvalý
Vedlejší postavy:
Téměř nejsou popsány, ale buď Santiagovi pomáhají a chápou ho, nebo jím pohrdají.
Martin - hostinský
Perico - přítel Santiaga

Děj:
Stařec už dlouho nic neulovil, ale chlapec mu stále chce pomáhat, i když mu rodiče nařídili, ať pracuje na jiné (v lovech ryb úspěšné) lodi. Manolin se o něj stará a pomáhá mu už od svých pěti let. Slyšel od něj historky z mládí (cesty na lodi podél Afriky, zemřela mu manželka) a povídali si o baseballových novinkách (hráč DiMaggio).
Ještě za svítání stařec vstává, probouzí chlapce, ten mu donese věci do loďky a chtěl by s ním také jet na moře, což mu stařec zakázal. Po dlouhém čekání starci zabere velká ryba a táhne jeho loďku dál od břehu. Mluví k ní, modlí se, snaží se šetřit síly. Promlouvá ke své "slabé" levičce, má několik zranění od provazů, musí jíst syrové ryby (dorády), protože jiné jídlo u sebe nemá.
Ryba je unavená, začíná kroužit, stařec ji táhne nahoru, ale už nemá dost sil. Nakonec jí vrazí harpunu do srdce. Vytáhne plachtu a s rybou (mečouním marlinem) stále ve vodě se nechá unášet pasáty domů. Pach krve ucítí žralok (mako) a pronásleduje člun. Ukousne rybě kus ocasu, ale zaplatí za to svým životem, když mu stařec vrazí harpunu do hlavy (ale přijde o ni).
Později připlují další žraloci (galanos) a orvou z ryby další kus, i když ji stařec brání. Pak se objeví tuponosec. Stařec umlátí kyjem další dva galanos, avšak z ryby zbývá už jen půlka. V noci, když už vidí světla z pobřeží, ho napadají další žraloci a ožírají rybu úplně.
Santiago doplouvá k vesnici, vytahuje loďku a vyčerpaný se plíží do postele. Ráno rybáři měří kostru ryby a zjišťují, že měřila přes pět metrů. Chlapec se o starého postará a čeká u jeho postele, než se probudí a uzdraví, aby poté mohli vyrazit na ryby.

Kompoziční plán
Děj je uspořádán chronologicky, avšak někdy se vyskytuje i retrospektiva (Santiagovy vzpomínky). Kniha není členěna do kapitol. Použitá je tzv. metoda ledovce (většina toho, co chtěl autor říct, je pod povrchem; čtenář musí hledat hlubší smysl).

Jazykový plán
Jazyk je jednoduchý a spisovný se španělskými výrazy (guano, salao, la mar, Qué va). V textu se vyskytují dialogy, monology starce a popisy (především moře nebo ryb). Kniha je psána er-formou.
Autor užívá odborné názvy (např. pro rybářské náčiní), oslovení (sebe, levé ruky, ryby, žraloků), metafory ("únava ti sedí v těle", "hluboké studně" - tzn. místa v oceánu) a přirovnání ("plavně jako potapěč").

Pozdější vliv
Tímto dílem Hemingway ovlivnil např. Josefa Škvoreckého a Arnošta Lustiga.
V roce 1958 byla tato kniha zfilmována se Spencerem Tracym v hlavní roli.

Dravci v akci

24. listopadu 2013 v 20:01 | Tigris |  Moje psinka
Zdravím vespolek!
Sešla jsem se s jedním pejskařem, který má také samojeda. Pokecali jsme a psiska si pořádně zařádila. Foťák jsem si nevzala, takže mě zachránila až tátova kamera. :)

Pauza mezi lítáním po zahradě.

Oslintaná náprsenka a provokativní výraz.

Divoký dvojhlavý pes.

Zdá se mi to nebo ti smrdí z tlamy?

Přehlídka tesáků.

Maskování se v křoví (skutečně nenápadné) a následná snaha zakousnout nepřítele z boku.

Nejsem si jistá, jak bych tuto fotku popsala... Gweny si chce nechat amputovat tlapku?

Dekadentní báseň o příchodu do školy

7. listopadu 2013 v 21:52 | Tigris |  Básně
Po dvou týdnech jsem opět ve vlnách internetu. Na jednu stranu mi chyběl kontakt přes skype, chat, mail (utratila jsem víc kreditu), chyběl mi přístup k informacím a novinkám. Na druhou stranu jsem měla hodně volného času a to bylo osvobozující.
Přidávám krátkou báseň v dekadentním (depresivním, morbidním,...) stylu na téma "příchod do školy". Děkuji za všechny ohlasy.

Pocity sžíravé,
deprese duši halí,
mysl mou poprvé
myšlenky na smrt vábí.

Už zřím to místo utrpení,
je to jak stát u pekelných bran,
cesty zpět již pro mě není,
můj trest budiž dokonán.